Strona główna Aktualności Ogłoszenia Duszpasterskie II Tydzień Adwentu

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

styczeń 2019
npwścps
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Dzisiaj imieniny : Fabiana Sebastiana
Ogłoszenia Duszpasterskie II Tydzień Adwentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Damian   
sobota, 08 grudnia 2018 22:00

 

II NIEDZIELA ADWENTU
PO CO REKOLEKCJE?

Adwent to czas, w którym w naszych parafiach przeżywamy rekolekcje. Warto więc na początku Adwentu zapytać, co możemy zrobić, by ofiarowany nam czas rekolekcji dobrze wykorzystać?

Żeby zrozumieć, czym są rekolekcje i jak je mamy przeżywać, najlepiej będzie zacząć od tego, skąd się wzięło oznaczające je słowo.
A wzięło się ono z języka łacińskiego: od re-colligo oznaczającego „znowu zbierać, przyjmować, odzyskać” (w formie zwrotnej se recoligere oznacza „ochłonąć, opamiętać się”) lub też od re-colo - „na nowo uprawiać, znowu się czymś zajmować, przywrócić, jeszcze raz rozważyć”. Chodziłoby więc
o powrót do czegoś, powtórne rozważenie, zajęcie się czymś jeszcze raz. Czym? Naszym życiem.

W codziennym zabieganiu rzadko mamy czas, by się nad czymś głębiej zastanowić. W życie (także duchowe) wkradają się pewnego rodzaju automatyzmy. Z jednej strony ułatwiają nam one życie (bo przecież trudno codziennie, podejmując modlitwę, zadawać sobie pytanie: po co w ogóle się modlę), z drugiej jednak strony automatyzmy te mogą powodować spłycenie rozumienia treści religijnych, gdyż wiele rzeczy robimy bezmyślnie. Nie zastanawiając się głębiej nad prawdami naszej wiary i przyjmując je mechanicznie „bo wszyscy tak wierzą i wszyscy tak robią”, ryzykujemy, że w momencie próby nie będziemy w stanie swojej wiary obronić. Mówiąc obrazowo: z naszą religijnością jest tak, jak z meblami - z czasem pokrywają się coraz grubszą warstwą kurzu. Jeśli tego kurzu nie będziemy przynajmniej raz na jakiś czas ścierać, z czasem nie będziemy mogli rozpoznać nie tylko koloru, ale nawet kształtu naszych stylowych „Ludwików”. Tak samo jest z wiarą - jeśli nie będzie co jakiś czas „odkurzana”, po pewnym czasie stanie się szara i bezkształtna. Doskonałą zachętą do tak rozumianych rekolekcji mogą się dla nas stać słowa, które w Bożym Imieniu skierował sędziwy św. Jan Apostoł do Kościoła w Efezie: „Znam twoje czyny: trud i twoją wytrwałość (…). Ale mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości. Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i pierwsze czyny podejmij!” (Ap 2, 2-5).

Często narzekamy, że to życie jest ciężkie, że stawia przed nami takie trudne dylematy, że nie potrafimy właściwie wybrać i często żałujemy naszych wcześniejszych decyzji, mówiąc: gdybym wtedy wiedział! Rekolekcje są dobrym czasem na to, żeby przyjrzeć się naszym wyborom i zapytać Boga: co mam wybrać? Jak rozwiązać trudne sytuacje w moim życiu? Co zrobiłem źle i jak mogę to naprawić? Dlatego wielcy chrześcijanie ważne decyzje podejmowali zawsze po rekolekcjach. Ale żeby usłyszeć, co Bóg ma nam do powiedzenia, trzeba wyłączyć to, co zagłusza ciszę. Wtedy dopiero możemy „ochłonąć, opamiętać się”, i „odzyskać” sens i cel życia.

Rekolekcje to „ćwiczenia”, a ćwiczenia są nierozerwalnie związane
z czynem. I znów sięgnijmy do św. Jana Apostoła, który mówi: „Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi” (1 J 4, 20). Rekolekcje więc to także czas praktykowania miłości bliźniego. Wejście w siebie musi łączyć się z realizacją tego przykazania np. poprzez pojednanie w rodzinie, małżeństwie, z sąsiadami, kolegami
w zakładzie pracy. Trzeba tylko wygospodarować ten czas, aby „ponownie zająć się” swoją rodziną, „podarować sobie” czas nie tylko na wysłuchanie nauk, ale na praktyczne „ćwiczenia” w miłości.

Zbliża się czas adwentowych rekolekcji. Wykorzystajmy je dobrze, aby „ochłonąć” „pozbierać się” i „odzyskać” to, co w codziennym zabieganiu zgubiliśmy!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II NIEDZIELA ADWENTU
9 GRUDNIA
2018

1. Dzisiejsza niedziela jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

2. Zachęcamy do udziału w Roratach od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w sobotę o godz. 18.00.

3. W czwartek 13 grudnia będziemy przeżywać kolejną rocznicę wybuchu stanu wojennego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny.

4. W niedzielę 16 grudnia rozpoczynamy w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe. Potrwają one do wtorku włącznie. Tegoroczne rekolekcje wygłosi nasz rodak ks. dr Paweł Otręba. Zachęcamy do licznego udziału. Program zamieszczony w Głosie Św. Piotra

5. W Kancelarii Parafialnej prosimy zgłaszać chorych, którzy chcą skorzystać ze spowiedzi i Komunii św. przed świętami Bożego Narodzenia. Odwiedzimy ich w poniedziałek 17 grudnia od godz. 14.30.

6. W tym roku wraz z rozpoczęciem rekolekcji 16 grudnia będziemy przeżywać Dobę Eucharystyczną. Program zamieszczony w Głosie św. Piotra

7. Dla pogłębienia wiary i wiedzy religijnej zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej.

8. Pan Roman rozprowadza opłatki na stół wigilijny od godz. 10:00 - wtorek: Biała II; środa: od Państwa Jarząbów do Banku i od Straży do Pana Wykroty; Piątek: od Banku do Państwa Nagłych; w sobotę: od Straży do Państwa Baryła.

9. Bóg zapłać za posprzątanie naszych kościołów w Białej i Wiktorowie. W sobotę od godz. 8.00 zapraszamy do sprzątania naszego kościoła rodziny: Karpińscy, Lach, Mielczarek, Krzywda, Koniarczyk, Jastrząbek, Rębacz.

 

Poprawiony: sobota, 08 grudnia 2018 22:04